Yahoo Weather

You are here

Sherwood Sharks try to make league history

Sharks in the pool.
Sharks in the pool.

Each summer, teams in the Central Arkansas Swim League (CASL) fight more than just the Arkansas heat, enduring hours of practice to get to the top of the aquatic “food chain”. Youthful swimmers ages 3 to 18 years gear up in pools all over Arkansas and race each weekend, improving personal times and scoring points for their teams.

In July, the top athletes compete in the Meet of Champs for the CASL championship title.

Since 2003, our city’s own Sherwood Sharks swim team has been the holder of this title. They have beat out all other teams in the league for the past nine years. Who in Sherwood wouldn’t want to see them round it out with an even decade?

The Sharks team, made up of dedicated swimmers, coaches, and parents, wouldn’t get far without sponsors, and other volunteers. As a non-profit organization, the Sharks rely heavily on the generosity and support of the Sherwood community. In fact, after a long day at a Saturday meet, a Shark feeding frenzy can be witnessed at one of the local sponsor restaurants.

This unstoppable team wouldn’t be as strong as it is without head coaches Keith McAfee and Mary Jo Heye who have spent years building it up. Shark coaches train swimmers in endurance and encourage good character in their team. Sportsmanship and spirit are prominent in these kids. Just watching them cheer on their teammates and opponents from the sidelines will inspire you join right in. Swimming for them is about being focused as well as having fun. Let’s wish them the best as they aim for platinum times and achieving their goal of ten years as champions for 2013.

Results

Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle

PLAT - Division

1 McCrory, Maddox G 20.94

SILV - Division

1 Traylor, Cooper E 24.68

2 Bolton, James L 29.41

BRON - Division

1 Ponder, Ryan J 26.90

2 Dunn, Jacob T 34.00

Boys 7-8 25 Yard Freestyle

PLAT - Division

1 Potts, Michael D 16.82

2 Hale, Jake S 18.85

GOLD - Division

1 Pickett, Kaden 18.66

2 Reynolds, Joshua R 19.06

BRON - Division

1 Hendrix, Kae A 20.84

2 Cameron, Hudson T 22.71

Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

PLAT - Division

1 Dunn, Olivia G 22.72

SILV - Division

1 Heck, Emily R 24.31

2 Browning, Emma B 25.22

3 Cook, Desiree L 26.56

BRON - Division

1 Crownover, Samantha M 27.84

2 Nelsen, Aubrey S 29.47

3 Barth, Lexy M 30.31

Girls 7-8 25 Yard Freestyle

GOLD - Division

1 Woodson, Jae-Bird E 16.63

2 Wood, Michaela 20.25

3 James, Kiley A 20.75

SILV - Division

3 Maynard, Faith 23.53

BRON - Division

1 Hartley, Skylee A 22.69

2 Swinford, Madeline M 23.47

Boys 9-10 50 Yard Freestyle

GOLD - Division

1 Hathaway, Mikey C 33.97

2 Godbee, Blane H 36.19

SILV - Division

1 Robinson, Joshua J 36.41

2 Godbee, Brock J 37.93

3 Ashley, Lawson R 38.38

BRON - Division

1 Wilson, Logan W 41.19

3 Herbold, Ethan B 43.47

Boys 11-12 50 Yard Freestyle

PLAT - Division

1 Potts, Joseph F 29.91

GOLD - Division

1 Heye, Nicholas L 30.50

2 Eubanks, Conner N 32.43

SILV - Division

1 Ragan, Andrew A 33.03

2 Pickett, Kendall 33.78

3 Reynolds, David G 38.47

BRON - Division

1 Bracely, Mason 37.88

2 Cook, Christopher J 39.87

3 Geater, Chris J 40.12

Girls 9-10 50 Yard Freestyle

GOLD - Division

2 Boles, Rylee A 37.22

SILV - Division

2 Jenkins, Courtlyn G 38.06

3 Ballany, Avery R 39.37

BRON - Division

2 Merritt, Andrea K 40.81

Girls 11-12 50 Yard Freestyle

GOLD - Division

1 Robinson, Adrienne R 29.94

SILV - Division

2 Allgood, Alison V 35.19

BRON - Division

1 Simmons, Marie L 36.90

2 Copeland, Shea S 37.28

3 Eubanks, Quincy L 38.59

Boys 13-14 50 Yard Freestyle

PLAT - Division

1 Hale, Josh R 25.72

2 Woodson, Jordan J 27.78

GOLD - Division

1 Rodriguez, Andrew E 28.53

2 Conner, Cam E 28.63

3 Steele, Noah R 30.10

SILV - Division

1 Heye, Ian M 30.25

BRON - Division

1 Cecil, Jacob M 33.31

2 Royal, KJ J 34.91

3 Oakley, Jeff A 35.72

Boys 15-18 50 Yard Freestyle

PLAT - Division

1 Doss, Quanderrius J 24.75

2 Simmons, Jayson A 25.90

GOLD - Division

1 Chism, D’Lo M 25.78

2 Graves, Mason W 26.40

3 Gist, Kel R 28.00

SILV - Division

1 Lancaster, Skyler B 29.93

2 Clark, Gabe A 17 30.71

3 Stinnett, Matthew W 30.75

BRON - Division

1 Buzzitta, Richard A 31.03

2 Stuff, Andrew C 32.06

3 Cook, Savon D 32.28

Girls 13-14 50 Yard Freestyle

GOLD - Division

1 Jenkins, Camryn N 29.06

SILV - Division

1 Burns, Carson G 32.75

2 Stuff, Allison L 33.38

3 Ushery, Brianna R 33.40

BRON - Division

1 Godbee, Jordan A 35.37

3 Barth, Maddie A 36.16

Girls 15-18 50 Yard Freestyle

GOLD - Division

1 Ragan, Maddie M 30.06

3 Barber, Jillian R 30.87

SILV - Division

1 Godbee, Avery I 31.94

3 Green, Rebecca C 34.22

BRON - Division

1 Detar, Hanna M 34.44

2 Baty, Katy R 34.50

Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke

GOLD - Division

1 McCrory, Maddox G 28.00

2 Traylor, Cooper E 6 31.10

SILV - Division

2 Bolton, James L 29.56

BRON - Division

1 Ponder, Ryan J 34.15

2 Dunn, Jacob T 36.53

3 Swint, Dagen M 36.78

Boys 7-8 25 Yard Backstroke

PLAT - Division

1 Potts, Michael D 20.50

GOLD - Division

1 Pickett, Kaden 22.00

2 Hale, Jake S 23.60

3 Reynolds, Joshua R 24.06

SILV - Division

1 Cameron, Hudson T 23.66

3 Geater, Bradley N 26.47

BRON - Division

3 Swint, Dylan M 28.85

Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke

PLAT - Division

1 Dunn, Olivia G 24.37

GOLD - Division

1 Heck, Emily R 25.68

SILV - Division

1 Browning, Emma B 28.66

2 Ballany, Lillie J 30.97

3 Barth, Lexy M 31.09

BRON - Division

1 Crownover, Samantha M 30.03

2 Cluck, Annabel L 34.93

3 Wood, Brianna M 39.09

Girls 7-8 25 Yard Backstroke

PLAT - Division

1 Morrow, Carly C 20.53

GOLD - Division

1 Woodson, Jae-Bird E 20.43

3 Morrow, Madelynn O 23.06

SILV - Division

1 Weeks, Campbell L 25.22

2 McCulloch, Lorien 28.66

BRON - Division

1 Maynard, Faith 26.57

2 Hartley, Skylee A 26.62

3 James, Kiley A 26.93

Boys 9-10 50 Yard Backstroke

GOLD - Division

1 Hathaway, Mikey C 39.78

2 Godbee, Blane H 9 41.65

3 Godbee, Brock J 41.69

SILV - Division

1 Ashley, Lawson R 44.12

2 Keen, Elijah 44.94

BRON - Division

1 Herbold, Ethan B 53.87

3 Parker, Xander K 10 54.46

Boys 11-12 50 Yard Backstroke

PLAT - Division

1 Potts, Joseph F 35.21

GOLD - Division

1 Traylor, Carson R 34.75

2 Heye, Nicholas L 35.47

SILV - Division

1 Eubanks, Conner N 40.41

2 Reynolds, David G 43.66

BRON - Division

1 Pickett, Kendall 43.47

2 Beaver-Tabor, Gavin D 47.16

Girls 9-10 50 Yard Backstroke

GOLD - Division

1 Boles, Rylee A 42.94

2 Stuff, Anna Beth 43.22

SILV - Division

1 Jenkins, Courtlyn G 45.41

2 Stanley, Shelby A 46.75

BRON - Division

1 Potts, Michele M 49.68

2 Hollis, Haley D 51.09

Girls 11-12 50 Yard Backstroke

PLAT - Division

1 Hanley, Brianna N 31.50

GOLD - Division

3 Allgood, Alison V 40.88

SILV - Division

2 Scott, Savannah L 42.44

BRON - Division

3 Wittenburg, Emma L 47.78

Boys 13-14 50 Yard Backstroke

PLAT - Division

1 Woodson, Jordan J 30.41

GOLD - Division

1 Hale, Josh R 31.62

3 Heye, Ian M 35.56

SILV - Division

1 Stewart, Brandon A 40.84

BRON - Division

1 Royal, KJ J 40.88

2 Ashcraft, Daniel M 45.07

3 Cecil, Jacob M 48.00

Boys 15-18 50 Yard Backstroke

GOLD - Division

1 Graves, Mason W 29.75

2 Simmons, Jayson A 30.81

SILV - Division

1 Gist, Kel R 35.53

3 Lancaster, Skyler B 35.87

BRON - Division

1 Clark, Gabe A 37.96

2 Buzzitta, Richard A 40.41

3 Schlag, Jake R 40.65

Girls 13-14 50 Yard Backstroke

GOLD - Division

1 Jenkins, Camryn N 34.79

SILV - Division

1 Ushery, Brianna R 37.97

2 Stanley, Tatum E 40.34

3 Stuff, Allison L 40.43

BRON - Division

1 Barth, Maddie A 41.66

3 Evans, Olivia L 42.59

Girls 15-18 50 Yard Backstroke

GOLD - Division

1 Ragan, Maddie M 35.03

2 Godbee, Avery I 35.53

SILV - Division

1 Joseph, Holly J 41.07

BRON - Division

1 Baty, Katy R 41.68

2 Detar, Hanna M 41.97

Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke

BRON - Division

1 Traylor, Cooper E 34.66

Boys 7-8 25 Yard Breaststroke

GOLD - Division

1 Potts, Michael D 25.34

SILV - Division

1 Hale, Jake S 28.94

BRON - Division

3 Keeler, Connor D 33.84

Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke

PLAT - Division

1 Dunn, Olivia G 31.34

BRON - Division

1 Cook, Desiree L 36.84

Girls 7-8 25 Yard Breaststroke

GOLD - Division

1 Morrow, Carly C 23.75

2 Woodson, Jae-Bird E 24.00

3 Morrow, Madelynn O 27.32

SILV - Division

2 Nelsen, Dylan S 31.32

BRON - Division

2 James, Kiley A 33.65

3 Chapman, Victoria F 34.37

Boys 9-10 50 Yard Breaststroke

PLAT - Division

1 Wood, Dillon 45.47

GOLD - Division

1 Godbee, Brock J 47.88

2 Allen, Caleb J 52.03

SILV - Division

1 Godbee, Blane H 51.81

2 Ashley, Lawson R 52.12

3 Keen, Elijah 52.72

BRON - Division

1 Robinson, Joshua J 54.78

3 Bromley, Nicholas 59.31

Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

GOLD - Division

1 Heye, Nicholas L 41.10

SILV - Division

1 Traylor, Carson R 43.00

2 Ragan, Andrew A 46.85

3 Keen, Malachi Z 52.50

BRON - Division

1 Pickett, Kendall 52.97

2 Reynolds, David G 54.66

Girls 9-10 50 Yard Breaststroke

GOLD - Division

1 Richart, Pierson M 47.78

SILV - Division

1 Merritt, Andrea K 52.62

2 Morrow, Claire A 53.69

*3 Stanley, Shelby A 53.94

*3 Mitchell, Morgan A 9 53.94

BRON - Division

1 Ballany, Avery R 52.97

2 Ponder, Betsy G 53.97

3 Stuff, Anna Beth 56.31

Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

GOLD - Division

1 Hanley, Brianna N 39.72

2 Copeland, Shea S 41.50

3 Robinson, Adrienne R 42.43

SILV - Division

1 Allgood, Alison V 46.44

3 Wittenburg, Emma L 48.40

Boys 13-14 50 Yard Breaststroke

PLAT - Division

1 Hale, Josh R 34.38

2 Woodson, Jordan J 34.53

GOLD - Division

1 Steele, Noah R 37.50

2 Rodriguez, Andrew E 38.91

3 Conner, Cam E 40.13

BRON - Division

1 Stewart, Brandon A 42.57

2 Oakley, Jeff A 46.72

3 Cecil, Jacob M 49.35

Boys 15-18 50 Yard Breaststroke

GOLD - Division

1 Chism, D’Lo M 32.60

2 Doss, Quanderrius J 34.47

3 Simmons, Jayson A 35.25

SILV - Division

1 Buzzitta, Richard A 36.47

2 Gist, Kel R 15 39.62

BRON - Division

1 Gandhi, Nimit R 44.00

2 Clark, Gabe A 45.47

3 Lumsey, James L 47.34

Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

GOLD - Division

1 Stanley, Tatum E 41.78

2 Green, Sarah M 42.09

3 Jenkins, Camryn N 43.03

SILV - Division

1 Ushery, Brianna R 43.78

BRON - Division

1 Burns, Carson G 47.69

3 Brocious, Megan E 49.56

Girls 15-18 50 Yard Breaststroke

GOLD - Division

2 Green, Rebecca C 41.78

SILV - Division

1 Steele, Haley M 41.94

2 Barber, Jillian R 42.47

3 Ragan, Maddie M 42.79

BRON - Division

1 Baty, Katy R 45.72

2 Joseph, Holly J 47.16

Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly

BRON - Division

1 Bolton, James L 38.00

Boys 7-8 25 Yard Butterfly

PLAT - Division

1 Reynolds, Joshua R 22.25

GOLD - Division

1 Hale, Jake S 23.53

BRON - Division

3 Thomas, Noah A 30.56

Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly

PLAT - Division

1 Dunn, Olivia G 25.09

SILV - Division

1 Browning, Emma B 32.31

2 Cook, Desiree L 38.75

BRON - Division

1 Nelsen, Aubrey S 49.35

Girls 7-8 25 Yard Butterfly

PLAT - Division

1 Morrow, Carly C 20.15

GOLD - Division

1 Morrow, Madelynn O 21.00

2 Wood, Michaela 24.06

SILV - Division

1 McCulloch, Lorien 31.63

BRON - Division

1 Nelsen, Dylan S 30.16

3 Hartley, Skylee A 33.32

Boys 9-10 50 Yard Butterfly

GOLD - Division

1 Hathaway, Mikey C 37.65

2 Wood, Dillon 40.31

3 Godbee, Blane H 45.12

SILV - Division

1 Godbee, Brock J 45.87

2 Sereal, Jalen M 51.62

3 Dural, Cameron A 52.43

BRON - Division

1 Ashley, Lawson R 46.47

2 Hartley, Garrett B 52.35

3 Allen, Caleb J 53.57

Boys 11-12 50 Yard Butterfly

GOLD - Division

1 Potts, Joseph F 32.72

SILV - Division

1 Traylor, Carson R 34.19

2 Reynolds, David G 46.71

BRON - Division

1 Beaver-Tabor, Gavin D 47.81

2 Keen, Malachi Z 49.90

3 Cook, Christopher J 52.57

Girls 9-10 50 Yard Butterfly

SILV - Division

1 Boles, Rylee A 44.94

2 Ballany, Avery R 45.62

3 Mitchell, Morgan A 46.97

BRON - Division

1 Richart, Pierson M 45.34

Girls 11-12 50 Yard Butterfly

PLAT - Division

1 Hanley, Brianna N 31.41

GOLD - Division

1 Robinson, Adrienne R 37.72

3 Scott, Savannah L 39.37

SILV - Division

1 Copeland, Shea S 46.44

Boys 13-14 50 Yard Butterfly

PLAT - Division

1 Hale, Josh R 29.09

GOLD - Division

1 Woodson, Jordan J 31.11

3 Rodriguez, Andrew E 32.50

BRON - Division

1 Royal, KJ J 41.35

2 Oakley, Jeff A 45.47

3 Cecil, Jacob M 47.12

Boys 15-18 50 Yard Butterfly

PLAT - Division

1 Doss, Quanderrius J 27.82

2 Simmons, Jayson A 28.38

GOLD - Division

1 Chism, D’Lo M 30.00

SILV - Division

1 Lancaster, Skyler B 32.75

2 Gist, Kel R 34.28

3 Cook, Savon D 37.91

BRON - Division

2 Buzzitta, Richard A 41.28

Girls 13-14 50 Yard Butterfly

GOLD - Division

1 Jenkins, Camryn N 33.12

SILV - Division

1 Burns, Carson G 37.44

3 Ushery, Brianna R 40.19

BRON - Division

3 Evans, Olivia L 41.63

Girls 15-18 50 Yard Butterfly

SILV - Division

1 Barber, Jillian R 33.12

2 Ragan, Maddie M 33.91

BRON - Division

1 Steele, Haley M 40.56

2 Detar, Hanna M 41.73

Boys 7-8 100 Yard IM

BRON - Division

1 Potts, Michael D 1:44.18

Boys 9-10 100 Yard IM

GOLD - Division

1 Hathaway, Mikey C 1:26.88

2 Wood, Dillon 1:31.38

SILV - Division

1 Keen, Elijah 1:44.15

2 Dural, Cameron A 1:50.91

BRON - Division

1 Robinson, Joshua J 1:39.16

2 Ashley, Bratton H 1:54.44

3 Watkins, Eric R 1:59.69

Boys 11-12 100 Yard IM

PLAT - Division

1 Potts, Joseph F 1:15.47

2 Heye, Nicholas L 1:17.15

GOLD - Division

1 Traylor, Carson R 1:17.47

SILV - Division

1 Ragan, Andrew A 1:29.97

BRON - Division

2 Keen, Malachi Z 1:49.54

Boys 13-14 100 Yard IM

GOLD - Division

1 Heye, Ian M 1:15.88

2 Steele, Noah R 1:16.37

BRON - Division

1 Oakley, Jeff A 1:32.63

2 Royal, KJ J 1:37.38

Boys 15-18 100 Yard IM

GOLD - Division

1 Graves, Mason W 1:07.75

3 Chism, D’Lo M 1:16.54

SILV - Division

1 Lancaster, Skyler B 1:17.90

2 Williams, Brailon M 1:26.62

BRON - Division

1 Stuff, Andrew C 1:23.28

3 Schlag, Jake R 1:28.34

Girls 7-8 100 Yard IM

GOLD - Division

1 Woodson, Jae-Bird E 1:40.37

2 Morrow, Carly C 1:41.50

SILV - Division

1 Wood, Michaela 1:50.03

BRON - Division

1 James, Kiley A 2:00.88

2 Nelsen, Dylan S 2:11.28

Girls 9-10 100 Yard IM

GOLD - Division

1 Boles, Rylee A 1:32.40

SILV - Division

2 Stuff, Anna Beth 1:37.34

3 Merritt, Andrea K 1:43.81

BRON - Division

2 Stanley, Shelby A 1:53.53

3 Stafford, Peyton D 1:57.41

Girls 11-12 100 Yard IM

PLAT - Division

1 Hanley, Brianna N 1:10.87

GOLD - Division

1 Robinson, Adrienne R 1:19.57

SILV - Division

1 Allgood, Alison V 1:28.40

2 Scott, Savannah L 1:33.44

3 Copeland, Shea S 1:34.60

Girls 13-14 100 Yard IM

SILV - Division

1 Stanley, Tatum E 1:23.53

2 Stuff, Allison L 1:25.72

BRON - Division

1 Green, Sarah M 1:30.22

3 Barth, Maddie A 1:35.78

Girls 15-18 100 Yard IM

SILV - Division

1 Barber, Jillian R 1:19.90

2 Godbee, Avery I 1:20.65

BRON - Division

1 Green, Rebecca C 1:28.49

2 Baty, Katy R 1:29.69

Combined Team Scores

Sherwood Sharks Swim Team, Inc: 1181

Maumelle Marlins Swim Team: 298

Close
The North Little Rock Times, Sherwood Voice, Maumelle Monitor, and Jacksonville Patriot websites are available only to print and digital subscribers. If you are already a subscriber, you can access these websites at no additional charge.